Дніпровський гуманітарний університет (до 2017 року – Дніпропетровський гуманітарний університет) – акредитований Акредитаційною комісією України за ІІІ рівнем в цілому та за IV рівнем - за спеціальностями «Психологія», «Право», «Туризм», і має право на провадження освітньої діяльності у сфері вищої освіти відповідно до ліцензії Міністерства освіти і науки України щодо підготовки фахівців зі спеціальностей «Психологія», «Право» («Правознавство»), «Туризм», «Готельно-ресторанна справа» на першому (бакалаврському) та другому (магістерському) рівнях освіти.
Дніпровський гуманітарний університет знаходиться за адресою: 49033, м. Дніпро, вул. Єрмолової, 35.
Історія закладу вищої освіти бере свій початок з 2003 року. У цей рік на підставі рішення загальних зборів засновників від 26 травня 2003 року про створення закладу освіти було проведено реєстрацію Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради від 09 червня 2003 року. У червні 2003 року університет отримав ліцензію Міністерства освіти і науки про надання освітніх послуг, пов’язаних з одержанням вищої освіти.
Новий заклад вищої освіти став дітищем передусім колективу однодумців, не відсторонених осіб, обізнаних з потребами сучасного українського суспільства. Дніпропетровський гуманітарний університет був створений з метою підготовки фахівців з вищою юридичною і психологічною освітою, а в подальшому й освітою у галузі туристичного бізнесу для підприємств, організацій і установ регіону.
На першому етапі свого становлення (з 2003-2004 навчального року по 2010-2011 навчальний рік) університет розміщувався на базі Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, так як більшу половину кадрового потенціалу при підготовці фахівців за спеціальністю «Правознавство» складали провідні науково-педагогічні працівники зазначеного закладу вищої освіти. Перші роки існування університету не були легкими, але ефективними управлінськими рішеннями та вмілими діями керівництва було облаштовано надану Дніпропетровським державним університетом внутрішніх справ матеріальну базу, на належному рівні організовано освітній процес, налагоджено побут працівників і студентів.
З відкриттям напряму підготовки «Психологія», а згодом і «Туризм», кількість студентів, які здобували вищу освіту в університеті, значно збільшилась, і наявна матеріально-технічна база вже не могла задовольнити потреби у забезпеченні навчальними аудиторіями. Тому засновниками та керівництвом університету було прийнято рішення про розміщення університету в навчальному корпусі, який розміщувався на вулиці Орловській, 1 Б. І вже 2011-2012 навчальний рік для студентів університету розпочався у новому навчальному корпусі. З цього моменту бере відлік другий етап розвитку університету, що характеризується автономністю, формуванням власної стратегії розвитку освітньої та наукової діяльності й організаційного механізму, що забезпечує злагоджену роботу всіх структурних підрозділів університету.
З вересня 2019 року Дніпровський гуманітарний університет розширює можливості для здійснення освітньої діяльності і переїжджає на власну базу, яка розташована на вулиці Єрмолової, 35.
Першим ректором університету став Хряпінський Петро Васильович, доктор юридичних наук, професор, який очолював заклад освіти з 2003 року по 2004 рік.
Народився 10 квітня 1956 року. У 1980 році з відзнакою закінчив Харківський юридичний інститут імені Ф.Е. Дзержинського. У 2002 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право, у 2010 році – дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право.
Автор більш ніж 150 наукових та науково-методичних публікацій, серед яких: 7 монографій, 3 підручника, 5 науково-практичних посібника із грифом МОНУ. Підготував: 4 кандидати юридичних наук, здійснює керівництво 5 аспірантами та 5 здобувачами.
Майже десять років, з 2004 по 2013 рік, на посаді ректора працював Мінка Павло Якович, кандидат юридичних наук, доцент, Відмінник освіти України.
Народився 20 липня 1949 року. Закінчив Київську вищу школу Міністерства внутрішніх справ СРСР у 1978 році, а у 1986 році – Академію Міністерства внутрішніх справ СРСР. «Відмінник міліції», Павло Якович Мінка, присвятив значну частину свого життя роботі у органах Міністерства внутрішніх справ, пройшовши нелегкий шлях від інспектора карного розшуку до першого заступника начальника Управління внутрішніх справ.
З 2000 року перейшов працювати в систему вищої освіти. Має близько 90 публікацій наукового та навчально-методичного характеру, декілька підручників та навчальних посібників з грифом Міністерства освіти України. За багаторічну сумлінну працю нагороджений урядовими нагородами та відзнаками Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства освіти і науки України та місцевих органів самоврядування.
З грудня 2013 року по листопад 2018 року університет очолював Негодченко Олександр Володимирович, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України.
Внесок Негодченка О.В. у розбудову вітчизняної освіти та науки неможливо переоцінити: понад 180 наукових та навчально-методичних праць; більш, ніж 30 здобувачів, які здійснили захист кандидатських і докторських дисертацій під його науковим керівництвом та консультуванням; участь у редакційних колегіях юридичних видань «Законодавство України: науково-практичні коментарі», «Науковий вісник Дніпропетровського університету внутрішніх справ», «Право і суспільство»; членство у Науковій раді МВС і Раді ректорів Придніпровського регіону, Раді ректорів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Експертній раді ДАК з права, Науково-методичній комісії з права МОН України.
Блискучий організатор освітньої галузі та висококваліфікований керівник, наставник науково-педагогічних кадрів, відомий вітчизняний вчений у галузі права, життя якого, на жаль, трагічно обірвалося у 2018 році.
З 12 лютого 2019 року по 31 жовтня 2020 року Дніпровський гуманітарний університет очолював Кисельов Олександр Олександрович, кандидат юридичних наук, доцент.
Народився 30 квітня 1956 року. З 1976 по 2008 роки проходив службу в органах внутрішніх справ. Закінчив Мінську вищу школу МВС СРСР (1980 рік) та Академію МВС СРСР (1991 рік).
Працював на посадах науково-педагогічних працівників, керівника кафедр та факультетів у Донецькому юридичному інституті та Дніпропетровському державному університеті внутрішніх справ. У 2014-2019 роках працював у Дніпровському гуманітарному університеті на посаді проректора з навчальної роботи.
У 1992 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 - кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. Вчене звання доцента здобув у 2001 році.
Автор понад 40 наукових робіт. Науковий керівник 3 здобувачів, які захистили дисертацію кандидата юридичних наук. Стаж науково-педагогічної діяльності більше 30 років.
12 січня 2021 року відбулися вибори, за результатами яких обрано ректором Кириченка Олега Вікторовича, доктора юридичних наук, доцента.
Загальна кількість здобувачів вищої освіти складає понад 1450 осіб. На кафедрах університету працюють понад 70 науково-педагогічних працівників.
Сукупний ліцензований обсяг прийому – 695 осіб.
Університет має достатню матеріально-технічну базу для забезпечення належних умови реалізації освітнього процесу, побуту і відпочинку студентів. До їх послуг трьохповерховий навчальний корпус, який має сучасний зовнішній та внутрішній дизайн інтер’єру, в якому містяться велика та мала актові зали, лекційні зали і навчальні аудиторії, бібліотека з читальним залом, спортивні та тренажерні зали, комп’ютерні класи з сучасним обладнанням та вільним доступом до мережі Інтернет, буфет, їдальня, медичний кабінет тощо. Загальна площа матеріально-технічної бази університету складає понад 5000 м2.
Освітній процес в університеті забезпечують 16 докторів наук, професорів та 38 кандидатів наук, доцентів. Питома вага фахівців з науковими ступенями і вченими званнями серед науково-педагогічних працівників становить понад 75 %.
Висока професійна майстерність викладачів дозволяє здійснювати підготовку висококваліфікованих фахівців – майбутніх юристів, психологів, менеджерів туристичних підприємств і фахівців з готельної та ресторанної справи – на рівні сучасних вимог ринку праці, тобто бути конкурентоздатними на ньому, що в сучасних умовах є запорукою успішного працевлаштування по завершенню навчання в університеті на підприємствах як державного, так і приватного сектора економіки.
Сьогодні в університеті функціонують факультет права та психології, факультет туризму та готельно-ресторанної справи та факультет заочного навчання, які здійснюють підготовку фахівців за спеціальностями «Право», «Психологія», «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа».
Освітній процес забезпечують шість кафедр, з яких три підпорядковані факультету права та психології:
- кафедра права,
- кафедра психології,
- кафедра соціально-гуманітарних дисциплін,
та три – факультету туризму та готельно-ресторанної справи:
- кафедра економіки та менеджменту туристичної діяльності,
- кафедра готельно-ресторанного бізнесу,
- кафедра прикладної лінгвістики.
Кафедри університету є основною ланкою забезпечення освітнього процесу за всіма напрямами, оскільки саме ці структурні підрозділи безпосередньо розробляють науково-методичні матеріали та забезпечують їх втілення в життя. Науковці кафедр проводять дослідження з правових, історичних, психологічних і соціально-економічних проблем становлення та розвитку країни в ринкових умовах господарювання.
На факультеті права та психології створено Центр юридичної практики, метою якого є забезпечення організації юридичної практики студентів. Безпосередньо діяльність центру зорієнтована на відпрацювання моделі фахівця-юриста. Здійснюють діяльність «Дискусійний юридичний клуб» студентів, студентський гурток «Адвокатура України», при кожній кафедрі факультету функціонують наукові гуртки.
При факультеті створено тренінгову базу для юристів вузькоспеціалізованого напряму роботи в окремих галузях права. Проводяться відповідні тренінги як в режимі он-лайн, так і в режимі реального часу. Створено бізнес-лабораторії для розробки та впровадження ідей студентів юридичного та консалтингового спрямування.
У 2014 році Дніпровський гуманітарний університет вступив до Асоціації юридичних клінік України, що дало змогу студентам та викладачам-кураторам юридичної клініки університету отримувати найновішу інформацію про правове регулювання, технології та методики юридичної клінічної освіти, практики та консультування, брати участь у конференціях, олімпіадах, конкурсах робіт, а також у тренінгах та тематичних школах учасників Асоціації юридичних клінік України.
На факультеті права та психології створено «Психологічний центр», основною метою діяльності якого є проведення психологічних тренінгів, гуртків та консультацій для студентів, майстер-класів з підготовки фахівців-психологів, круглих столів з актуальних проблем психології тощо. Психологічний центр ДГУ плідно співпрацює з Центром формування та розвитку особистості м. Дніпро в межах договору про сумісну діяльність за такими напрямками: організація навчально-виробничої практики для студентів; робота гуртків; вдосконалення навчально-методичних програм; проведення конференцій, семінарів, тренінгів. Результатом сумісної діяльності є науково-обґрунтована програма творчого розвитку дітей 1-13 років «Світлячок», за якою працюють 6 дитячих центрів нашого міста.
На факультеті туризму та готельно-ресторанної справи при кафедрі економіки та менеджменту туристичної діяльності створено навчально-виробничу туристичну фірму «ДГУ-Тур», метою якого є забезпечення організації проходження практики студентів з метою здобуття необхідних навичок фахівця в сфері туризму. Функціонує «Дискусійний туристичний клуб» студентів, основною метою діяльності якого є проведення брей-рингів між командами закладів вищої освіти з підготовки фахівців туризму, круглих столів з актуальних питань функціонування туристичної галузі тощо.
Науково-педагогічними працівниками університету підготовлено і видано друком більше 400 наукових, навчально-методичних праць, серед яких підручники, навчальні посібники, монографії, практичні посібники в тому числі 21 із грифом МОН України.
Запроваджена практика створення міжвузівських творчих колективів учених та викладачів, які за результатами досліджень готують кандидатські і докторські дисертації, монографії, підручники, навчальні посібники, методичні розробки щодо забезпечення освітьного процесу.
Викладачі та науковці університету приймають участь у роботі експертних комісій, експертних груп та спеціалізованих вчених рад.
Студенти університету беруть активну участь у регіональних, всеукраїнських і міжнародних конференціях, симпозіумах, конгресах, семінарах, конкурсах, олімпіадах.
У 2004 році університет разом з Національною академією внутрішніх справ та Всеукраїнським фондом юридичної науки ім. академіка В.В. Сташиса, став співзасновником загальнодержавного наукового відання, – журналу «Право і суспільство», який включено до переліку фахових видань ВАК України з юридичних наук. У журналі публікуються статті провідних вітчизняних та іноземних вчених, здійснюється популяризація наукових досліджень з юридичних наук.
У 2015 році журнал «Право і суспільство» включено до міжнародної наукометричної бази Index Copernicus International (Республіка Польща).
У 2010 році Університет разом з Інститутом психології ім. Г.С. Костюка Національної академії педагогічних наук України став співзасновником наукових видань – збірника наукових праць «Актуальні проблеми сучасної психології» та збірника наукових праць «Магістерські студії», в яких науково-педагогічні працівники та студенти факультету психології публікують наукові статті з теоретичних та практичних питань та перспектив сучасної психології.
Діяльність університету сприяє налагодженню партнерства з вітчизняними закладами вищої освіти гуманітарного напряму і міжнародної науково-методичної співпраці з університетами, науковими та громадськими організаціями США, Німеччини, Франції, Польщі, Туреччини, Литви, Білорусії та інших країн. Зокрема на базі університету реалізуються спільні навчально-наукові програми з Академією туризму в Анталії (Туреччина), Гуманітарно-економічною академією у Лодзі (Польща), Вищою школою підприємництва та адміністрації в місті Люблін (Польща), Варшавською вищою гуманітарною школою імені Болеслава Пруса (Польща), Вищою школою міжнародних відносин та американістики (Польща), Вищою школою комунікації, політології та міжнародних стосунків в місті Варшава (Польща), Університетом Миколаса Ромеріса (Литва) та Міжнародною академією інформаційних технологій (Білорусь).
На сучасному етапі відбувається створення конкурентоспроможних освітніх програм для входження у зовнішній соціально-освітній простір, розвиток спільної наукової діяльності, організація та проведення міжнародних науково-практичних конференцій і семінарів, розширення договірних зв’язків з університетами Європи, активізація академічної мобільності студентів університету, розширення їх навчання, стажування, навчальних практик у закордонних університетах.
Впроваджуються такі пріоритетні напрями діяльності університету як: міжнародний студентський і академічний обмін з вишами-партнерами; підготовка науково-педагогічних працівників університету, здатних викладати навчальні дисципліни англійською мовою; залучення іноземних фахівців до роботи в університеті та участь провідних викладачів і науковців у освітній і науковій діяльності закордонних університетів, наукових установ; кооперація з іншими закладами вищої освіти для розробки спільних міжнародних проектів; подання заявок на гранти.
Дозвілля студентів забезпечено можливістю творчо самореалізовуватися у галузі науки, спорту та художньої самодіяльності через наявні в університеті науково-практичні гуртки та спортивні секції.
Яскравим прикладом у спортивних досягненнях студентства університету є перемога Давида Хорави, яку він здобув у перший день Параолімпійських ігор-2012 у Лондоні та виборов першу Золоту медаль в чоловічому дзюдо в категорії до 66 кг.
Сформована структура університету, його матеріально-технічна база, потужний кадровий потенціал науково-педагогічних працівників з року в рік дозволяють випускати висококваліфікованих фахівців – бакалаврів і магістрів у галузі психології, права та туризму, добре підготовлених до професійної діяльності.
За 17 років своєї освітньої та наукової діяльності Дніпровський гуманітарний університет став осередком якісної освіти регіону та підготував понад чотири тисячі фахівців, здатних забезпечити вирішення актуальних проблем сьогодення у правовій, гуманітарній і соціально-економічній сферах життя суспільства, застосовуючи на практиці здобуті знання.
Особливістю у діяльності Дніпровського гуманітарного університету з надання освітніх послуг є те, що до кожного студента в університеті ставляться як до гідної особистості, виходячи з індивідуального підходу до організації умов навчання, що позитивно впливає на формування його професійної мотивації та успішне входження у студентське середовище.
З 2016 року в університеті запроваджено систему соціальноорієнтованих пільг та знижок в оплаті за навчання як для категорій випускників закладів освіти, що мають високі успіхи у навчанні, так і для соціально незахищених категорій населення. Розмір зазначених соціальних пільг абітурієнтам становить від 10 до 100%.
Таким чином, на протязі 17-річної діяльності Дніпровського гуманітарного університету закладено ґрунтовний фундамент, створено основу науково-педагогічного потенціалу сучасного закладу вищої освіти, і очевидно, що позитивні традиції цього процесу мають бути продовжені та розвинені. І, не дивлячись на свій молодий вік, університет впевнено крокує в майбутнє, як перспективний провідний учасник освітнього процесу та наукової сфери.